Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Wrocław - Fabryczna

Wrocław - Fabryczna

Fot. Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Maślice"

Prawdziwie europejski ośrodek miejski, jakim w ostatnich kilkunastu latach stał się Wrocław, przyciąga w swoje granice nie tylko licznych nowych inwestorów, ale też zwykłych ludzi szukających swojego idealnego miejsca na ziemi. Może okaże się nim dla Państwa dzielnica Fabryczna?

Lokazliacja



Fabryczna była niegdyś jedną z pięciu dzielnic administracyjnych Wrocławia, zajmującą jego całą zachodnią część. Po unifikacji systemu administracyjnego miasta w 1991 roku oficjalny podział na dzielnice został zniesiony, jednak nazwa ta wciąż funkcjonuje nie tylko w świadomości mieszkańców, ale także przy pomiarach statystycznych oraz w obrębie sądownictwa czy sprawach skarbowych. Przed rokiem 1991 Fabryczna graniczyła od wschodu z dzielnicami Psie Pole, Stare Miast oraz Krzyki.

Obecnie obszar dawnej dzielnicy Fabryczna dzieli się na 14 osiedli stanowiących jednostki pomocnicze gminy. Wśród nich najbardziej popularnym i najbardziej dynamicznie rozwijającym się wydaje się osiedle Maślice, na terenie którego znajduje się wrocławski Stadion Miejski – jedna z aren turnieju piłkarskiego Euro 2012. Zabudowa Fabrycznej, ze względu na jej duży obszar, jest zróżnicowana – osiedla położone bliżej centrum miasta charakteryzują się starszą, często jeszcze poniemiecką zabudową, zaś te stanowiące obrzeża to nowoczesne miejsca zaprojektowane na miarę XXI wieku.

Nowe mieszkania powstają głównie w części peryferyjnej Fabrycznej, takich jak Muchobór Wielki czy Maślice. Rosnąca liczba mieszkańców sprawia, że zarówno władze miasta, jak i rady osiedlowe dostrzegają zmieniające się potrzeby swoich jednostek administracyjnych i szybko na nie odpowiadają.

Komunikacja




Komunikacja miejska we Wrocławiu od lat stanowi wzór dla innych wielkich miast. Fabryczna nie jest tu wyjątkiem - połączenia komunikacyjnie z centrum i pozostałymi dzielnicami funkcjonują tu bez zarzutu. Główne ulice, które łączą Krzyki ze Starym Miastem, to ul. Powstańców Śląskich, ul. Strzegomska oraz ul. Grabiszyńska. Przede wszystkim tymi traktami kursują liczne autobusy komunikacji miejskiej (kilkanaście linii dziennych i kilka nocnych). Przez teren dzielnicy przebiega też spory odcinek Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

Warto jednak pamiętać, że wrocławianie najchętniej podróżują do szkoły czy pracy tramwajami. Tutejsza rozbudowana sieć tramwajowa to chluba całego miasta. Nie tylko mieszkańcy Fabrycznej chętnie korzystają z tej możliwości dojazdowej – w drugą stronę dojeżdżają tu z innych części miasta pracownicy zatrudnieni w licznych zakładach przemysłowych istniejących na terenie dzielnicy.

Żłobki, szkoły, przedszkola



Rodzice najmłodszych mieszkańców Fabrycznej nie muszą martwić się o miejsce dla swoich maluszków w placówkach edukacyjno-wychowawczych. Na terenie dzielnicy znajduje się 8 publicznych i kilkanaście prywatnych żłobków, chwalących się kadrą doskonale przygotowaną do opieki nad naszymi milusińskimi.

Zdając sobie sprawę, że zapotrzebowanie na kolejne miejsca przedszkolne ciągle rośnie, władze Wrocławia nie próżnują i organizują kolejne przedszkola i punkty opieki przedszkolnej. Aktualnie działa tutaj ponad 30 publicznych i około 40 prywatnych przedszkoli. To na tle innych rozwijających się dzielnic niezwykle bogate zaplecze.

Nie ma również problemu ze szkołami – w obrębie Fabrycznej funkcjonuje 30 szkół podstawowych i 14 gimnazjów. Niektóre z nich oferują kształcenie w oddziałach specjalistycznych – sportowych, artystycznych czy językowych. Warto dokładnie zapoznać się z ofertami każdej z nich przed zapisaniem dziecka do pierwszej klasy.

zdjecie
Fot. http://as-bau.pl


Służba zdrowia



Osiedlając się na Fabrycznej nie trzeba martwić się o dostęp do ośrodków opieki medycznej – działa tu 5 ogólnych przychodni pierwszego kontaktu oraz kilka specjalistycznych (w tym ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci z porażeniem mózgowym). Na poszczególnych osiedlach powstają też ciągle nowe prywatne gabinety lekarskie – stomatologiczne, psychologiczne czy pulmonologiczne. Na każdym kroku spotkamy oczywiście również apteki, w tym kilka całodobowych.

Sport i rekreacja



Najważniejszym obiektem sportowym zlokalizowanym w tej części Wrocławia okazuje się Stadion Miejski wzniesiony na Maślicach. Podczas Euro 2012 oczy całego świata zwrócone były na tę niezwykle nowoczesną i zaprojektowaną z dużym smakiem arenę sportowych zmagań – gościła bowiem trzy spotkania fazy grupowej Mistrzostw Europy. Na co dzień swoje mecze rozgrywa tu mistrz Polski, klub piłkarski Śląsk Wrocław.

Jak na dzielnicę już z nazwy przemysłową, Fabryczna wydaje się niezwykle zielonym zakątkiem. Tutejsi spacerowicze cenią sobie przechadzki po jednym z największych parków Wrocławia – Parku Szczytnickim. Został założony już pod koniec XVIII wieku jako jeden z pierwszych na kontynencie ogrodów w stylu angielskim. Dziś sporą jego część stanowi malowniczy i nowoczesny Ogród Japoński, pielęgnowany ze wsparciem japońskiej ambasady.

Północna część dzielnicy zajęta jest głównie przez rozległe kompleksy leśne – urokliwy Las Mokrzański, Las Rędziński czy zadbany Las Komunalny z siecią oczek wodnych. Wielbiciele wycieczek rowerowych z całego miasta chętnie wybierają się właśnie tu. Z dala od zgiełku miasta, wdychając świeże, leśne powietrze można wypocząć lepiej niż gdziekolwiek indziej we Wrocławiu.

Centra handlowe



Największym punktem handlowo-komercyjnym Fabrycznej jest Centrum Handlowe Futura Park. Znajdziemy tu kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych, hipermarkety Carrefour i Castorama oraz kilka restauracji i kawiarni (w tym m.in. McDonald’s).

Na Maślicach, w bezpośrednim sąsiedztwie Stadionu Miejskiego, powstaje także Centrum Handlowo-Usługowe. Kłopoty finansowe inwestora sprawiają jednak, że wciąż nie podano daty ukończenia jego budowy.
Data publikacji: 12.01.2015

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również